Żwirowe ścieżki w ogrodzie – popularne rozwiązanie

Dla wielu z nas ogród jest miejscem relaksu, odpoczynku, a także spotkań ze znajomymi w miesiącach letnich. Nic zatem dziwnego w tym, że właściciele większych ogrodów dokładają starań, aby były one jak najbardziej dekoracyjne. Ciekawym rozwiązaniem, które doda uroku ogrodowi, a jednocześnie będzie praktyczne są ścieżki żwirowe. Jest to dość częsty element większych ogrodów.

Ścieżki żwirowe to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy stosunkowo małym kosztem wykonać atrakcyjne dla oka, praktyczne ciągi komunikacyjne w ogrodzie. Żwir to materiał, który bardzo dobrze prezentuje się na tle otaczającej go zieleni. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzony jest nasz ogród, żwirowe ścieżki będą do niego na pewno dobrze pasować. Samo wykonanie takich ścieżek nie jest zbyt trudne, trzeba jednak pamiętać, że wymagają one określonych zabiegów, jeśli mają się latami dobrze prezentować.

Pierwszą istotną kwestią jest wybór odpowiedniego żwiru na nasze ścieżki ogrodowe. Poza zwykłym żwirem można zdecydować się także na tłuczeń albo grys. Tak naprawdę trzeba pamiętać tylko o jednym – zalecane są kruszywa o ostrych krawędziach, a to z tego względu, że będą się one wzajemnie dobrze klinować. A tym samym ścieżka będzie stabilna. W praktyce oznacza to, że niezbyt dobrym rozwiązaniem jest żwir rzeczny – jego krawędzie są zaokrąglone. Dobrym rozwiązaniem są krawężniki, które skutecznie zapobiegną rozsypywaniu się żwiru poza ścieżkę.

Ścieżki żwirowe mają szereg zalet. Przede wszystkim można je wykonać nawet samodzielnie. To jednak nie wszystko. Tego rodzaju ciągi komunikacyjne dobrze komponują się nie tylko z roślinnością ogrodową, ale także z różnymi elementami architektury ogrodowej. Pod względem estetyki żwir będzie dobrze współgrał z drewnem, kamieniem naturalnym, cegła itd. Jakby tego było mało, ścieżki żwirowe można łatwo formować, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać różnego rodzaju łuki czy zakręty. Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt wizualny można zawsze użyć np. dwóch rodzajów kruszywa w dwóch różnych kolorach.