Żółte placki na trawniku. Jak rozwiązać ten problem?

Piękny, wypielęgnowany trawnik nigdy nie jest dziełem przypadku. Zawsze wymaga systematycznej pracy. Jednak okazuje się, że czasami, mimo naszych wysiłków, pojawiają się pewne problemy. Dość częstym problemem, który szpeci nasze trawniki, są charakterystyczne żółte plamy. Chodzi tak naprawdę o miejsca, w których trawa obumiera. Od razu warto zaznaczyć, że suche placki na trawniku mogą wynikać z błędów w pielęgnacji, mogą jednak być także wynikiem działania szkodników lub rozwoju choroby grzybowej.

Dość łatwo można rozwiązać problem żółtych plam na trawniku, jeśli jest on wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Najczęściej chodzi w tym przypadku o przenawożenie darni lub po prostu o nierównomierne rozsypanie nawozu. W miejscach, gdzie trafiło zbyt wiele nawozu, dochodzi po prostu do obumierania trawy. Co zrobić? Na kilka tygodnie przestań nawozić trawnik, jednocześnie postaw na obfite podlewanie. W ten sposób rozpuścisz nadmiar nawozu, który szybciej trafi do gleby.

A może Twój trawnik żółknie, mimo że nie używałeś żadnego środku nawożącego? W takim przypadku najprawdopodobniej chodzi o to, że trawie brak ważnych składników odżywczych, np. azotu. Brak azotu objawia się żółknięciem darni. Warto zastosować jak najszybciej nawóz bogaty w azot i żelazo – to powinno pomóc przywrócić trawie odpowiedni kolor.

Problemy z trawnikiem mogą świadczyć oczywiście o tym, że w ogrodzie żyją szkodniki. Plamy przesuszonej trawy o okrągłym kształcie mogą być znakiem, że w Twoim ogrodzie żerują pędraki, czyli po prostu larwy chrząszczy. Pędraki żerują w glebie, uszkadzając system korzeniowy trawy, co prowadzi do jej obumierania. Spróbuj oderwać ręką kawałek darni. Jeśli uda Ci się to bez problemu, a jednocześnie okaże się, że korzenie trawy są uszkodzone lub bardzo słabo rozwinięte, możesz być pewien, że Twój trawnik został zaatakowany przez pędraki. W takim przypadku warto nabyć specjalny preparat zwalczający pędraki w sklepie ogrodniczym. Dostępne są też wartościowe preparaty, które zwalczają pędraki i jednocześnie odżywiają trawę.