Żółknięcie i usychanie tui. Przyczyny tego stanu rzeczy

Tuje to bardzo popularne rośliny w naszych ogrodach. Pełnią one doskonale rolę żywopłotu. Ich walory dekoracyjne oraz duża wytrzymałość na czynniki środowiskowe powodują, że tuje są sadzone stosunkowo często. Trzeba jednak podkreślić, że także i tuje wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jeśli mają przez dłuższy czas dobrze się prezentować. Pewnym problemem jest żółknięcie oraz usychanie tui. Co może być przyczyną?

Dość często przyczyną żółknięcia tui w naszym ogrodzie jest posadzenie ich w niewłaściwym miejscu. Zła gleba może doprowadzić do tego, że rośliny będą wyglądały naprawdę niezbyt dobrze. W takim przypadku za żółknięcie drzewek odpowiada brak składników pokarmowych, które pozwalają na produkcję chlorofilu. Zazwyczaj chodzi o brak magnezu i żelaza, rzadziej do żółknięcia drzewek może doprowadzić brak azotu. Problemowi można zaradzić, inwestując w odpowiedni nawóz. Ostrożnie jednak z jego ilością! Również i nadmiar składników pokarmowych w glebie może negatywnie odbić się na wyglądzie naszych drzewek.

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że do żółknięcia oraz usychania tui może prowadzić także i ich niewłaściwe nawadnianie. Tuje to rośliny, których wymagania wodne są dosyć wysokie. Przesuszenie podłoża prowadzi szybko do nieatrakcyjnych zmian w ich wyglądzie. Nie tylko mogą zasychać pojedyncze pędy drzewek, ale także może dojść do uschnięcia całej rośliny. Podłoże tui musi być ciągle wilgotne, dlatego też zaleca się ściółkowanie, które zapobiega wyparowywaniu wody z gleby. Pamiętajmy, że jeśli rośliny są przesuszone, nie powinniśmy ich nawozić, bo to by je dodatkowo osłabiło.

Do usychania pędów tui prowadzą także różne choroby grzybowe. (Chociaż tuje są przez grzyby atakowane rzadko.) Najczęściej w przypadku tui mamy do czynienia z fytoforozą, zamieraniem pędów oraz opieńkową zgnilizną korzeni. Jeżeli okaże się, że wyeliminowaliśmy wszelkie błędy w nawadnianiu oraz nawożeniu tui, a drzewka nadal będą żółknąć i schnąc, trzeba rozważyć choroby grzybowe. Zmienione chorobowo pędy należy usunąć, drzewa opryskać specjalnymi preparatami.