Sucha rzeka w ogrodzie. Efektowna dekoracja dla każdego!

Wcale nie trzeba wiele, aby całkiem zmienić wygląd swojego ogrodu. Zazwyczaj odpowiednio dobrana architektura ogrodowa, atrakcyjnie umiejscowione oczko wodne, piękne ścieżki żwirowe itd. dodają charakteru całej kompozycji. Tym razem chcielibyśmy zaproponować Wam piękną suchą rzekę w ogrodzie. Tego rodzaju dekorację można wykonać samodzielnie. Efekt jest naprawdę świetny!

Nie zawsze możliwe jest doprowadzenie wody do dekoracyjnego strumienia w ogrodzie. W takim przypadku sucha rzeka jest bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, które upiększy każdy ogród. Warto przy tym mieć świadomość tego, że sucha rzeka to rozwiązanie, które nie wymaga tak zaawansowanej pielęgnacji jak naturalny strumień.

Jak zbudować atrakcyjną dla oka suchą rzekę w ogrodzie? Jak nietrudno się domyślić, zaczynamy od wytyczenia koryta rzeki, uformowania niecki i wysypania jej dna żwirem. To podstawa! Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie biały grys – taka sucha rzeka będzie pięknie kontrastować z zielenią otaczających ją krzewów, drzew innych roślin. Przy brzegach suchej rzeki można ułożyć jakieś większe kamienie, pnie drzew itd. – będzie to wspaniała dekoracja, dodająca naturalnego charakteru całej kompozycji. Osoby, które chcą uzyskać naprawdę zaskakujący efekt, mogą pokusić się także o wykonanie sztucznej wyspy na rzece.

Jeśli przy naszej suchej rzece znajdują się głazy, kamienie, kompozycje skalne itd., warto byłoby pomyśleć także i o zasadzeniu typowo skalnych roślin, jak np. rozchodnik, rojnik czy macierzanką. Będą one przepięknie wyglądać w szczelinach kamieni. W pobliżu suchej rzeki można z kolei posadzić kosodrzewinę, miniaturowe cyprysiki, czy tez klony japońskie, które wyróżniają się swoimi czerwonymi liśćmi.

Jak już wspomnieliśmy, pielęgnacja suchej rzeki nie należy do najbardziej skomplikowanych. W zasadzie można ograniczyć się jedynie do systematycznego sprawdzania, czy konstrukcja nie została podmyta. W praktyce oznacza to, że najlepiej byłoby skontrolować stan dekoracji po każdych silniejszych opadach atmosferycznych. Regularnie trzeba także usuwać chwasty przebijające się przez żwir.