Samodzielny projekt ogrodu. Co należy uwzględnić?

Piękny ogród jest często powodem do dumy właścicieli. Oczywiście, aby ogród naprawdę dobrze się prezentował, warto przed jego założeniem wykonać chociaż wstępny plan. Zasadniczo najlepiej jest zlecić to profesjonalistom, którzy dostosują wizję ogrodniczą do naturalnych warunków na danej działce, jej powierzchni itd. Jednak można spróbować także wykonać samodzielny projekt ogrodu. Co w takim przypadku należy koniecznie uwzględnić?

Obecnie na szczęście można już skorzystać z nowoczesnych programów komputerowych, które przeznaczone są właśnie do prostych projektów tego typu. Są to często rozwiązania darmowe, jak np. Garden Puzzle, Sketchup czy Garden Composer. Dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie takiego oprogramowania? Otóż niektóre z programów posiadają wykazy roślin ogrodowych, a tym samym pomogą nam wybrać odpowiednie gatunki.

No właśnie! Dobór roślin do ogrodu to wcale nie taka prosta sprawa. Oczywiście możemy kierować się wyłącznie względami estetycznymi, jednak to na pewno nie przyniesie dobrych skutków, ponieważ różne rośliny ogrodowe mają też różne wymagania bytowe. Nad każdym gatunkiem roślin należy się dobrze zastanowić. Jakie nasłonecznienie preferuje dana roślina, jakiej gleby potrzebuje, koło jakich gatunków można ją sadzić itd. Te i inne pytania musimy sobie zadać. Projektując ogród, musimy zastanowić się także i nad tym, jak będzie on wyglądał w różnych porach roku czy za kilka lat, gdy krzewy i drzewa osiągną już pewną dojrzałość.

Poza roślinami musimy w naszym projekcie uwzględnić także i wizję przestrzenną ogrodu. Układ ścieżek, alejek, rozmieszczenie stawów, oczek wodnych itd. – to wszystko nie może być przypadkowe. Dobrze byłoby od razu zaplanować także, jakie elementy tzw. małej architektury znajdą się w naszym ogrodzie. Chodzi tutaj o pawilony ogrodowe, altany, pergole, ławeczki itd. w ich pobliżu mogą znaleźć się efektowne skupiska roślinne. Rzecz w tym, by cały projekt sprawiał wrażenie harmonijnego, poszczególne elementy muszą tworzyć spójną całość. Jednocześnie ogród powinien być funkcjonalny.