Różowy ogród. Co wziąć pod uwagę przy projekcie?

Dość częstym trendem w ogrodnictwie są ogrody, w których dominuje jedna tonacja kolorystyczna. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam koncepcję różowego ogrodu. Od razu warto zaznaczyć, że osiągniecie przewagi różowego w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem. Jest stosunkowo wiele gatunków kwiatów czy krzewów, które kwitną na różowo. Oprócz tego można rozważyć także rośliny o różowych owocach lub różowych liściach. Jeśli lubicie romantyczne scenerie, różowy ogród będzie dobrym wyborem.

Dobrą wiadomością dla wielbicieli koloru różowego stanowi na pewno fakt, że różowym ogrodem można cieszyć się w zasadzie od wiosny do jesieni. Już wiosną będą cieszyć nasze oczy takie gatunki, jak chociażby: tulipany, hiacynty oraz czosnki ozdobne. Różowe kwiaty mają także niektóre krzewy kwitnące wiosną, jak np.: porzeczka krwista, wawrzynek, różanecznik czy też migdałek trójklapowy. Dobrym pomysłem byłoby także posadzenie roślin pnących (odmiany powojnika), które są gwarancją wyjątkowo interesującego efektu dekoracyjnego w ogrodzie. Dobrze byłoby pomyśleć o tym, aby ogród świetnie prezentował się również jesienią. Mozna posadzić nie tylko wrzos, ale także krzewy owocujące na różowo. Są to np.: pięknotka, jarząb, śnieguliczka Doorenbosa.

Decydując się na różowy ogród, warto z pewnością posadzić także przynajmniej kilka krzewów róż kwitnących na różowo. Dobrym rozwiązaniem może być róża ogrodowa, najmniej kłopotliwa w pielęgnacji. Atutem tej odmiany jest jej bardzo długi okres kwitnienia – od pierwszych dni lata aż po pierwsze przymrozki. Różna okrywowa może być uprawiana zarówno bezpośrednio w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą możliwość, warto z pewnością wybrać dekoracyjne pojemniki, które będą dopasowane do całej koncepcji stylistycznej. A skoro mowa już o takich dodatkach, dobrze byłoby pomyśleć także o elementach dekoracyjnych. Te oczywiście nie muszą być utrzymane w kolorze różowym, ponieważ wtedy efekt całej aranżacji mógłby być zbyt cukierkowy. Altany, pergole, ławki itd. w odcieniach szarości, beżu lub klasycznie białe będą pięknym dopełnieniem różowego ogrodu.