Rośliny, które odstraszają kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, które pasożytują na zwierzętach i ludziach. Ugryzienie przez kleszcza może zakończyć się groźną chorobą, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę przed tymi często występującymi zarówno w lasach, jak i ogrodach pasożytami. Na szczęście we własnym ogrodzie można zasadzić rośliny, które działają odstraszająco na kleszcze. To dobry sposób na ochronę przed niebezpiecznymi pajęczakami we własnym ogrodzie.

Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie w ogrodzie lawendy wąskolistnej. To roślina, która skutecznie odstrasza kleszcze. A do tego ma niezaprzeczalne walory dekoracyjne, które przemawiają także za jej uprawą. W zależności od odmiany lawendy można zdecydować się na rośliny, które kwitną na fioletowo, różowo albo biało. Skuteczność lawendy w odstraszaniu groźnych dla naszego zdrowia pajęczaków łatwo wytłumaczyć. Kwiaty lawendy mają charakterystyczny zapach, wydzielają olejek eteryczny, którego składnikami są m.in. octan linalolu, linalol. Są to substancje, które na kleszcze działają odstraszająco.

Dobrym pomysłem jest także uprawa rozmarynu lekarskiego, którego zapach jest dla kleszczy i owadów bardzo nieprzyjemny. Zasadniczo rozmaryn najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, na glebie o neutralnym pH. Roślinę tę można z powodzeniem hodować także w donicach.

Kleszcze można odstraszyć również za pomocą kocimiętki Faassena. Ta dekoracyjna bylina, która ma fioletowe kwiaty przypominające nieco kwiaty lawendy, kwitnie od lipca aż do września. Olejek eteryczny zawarty w kwiatach kocimiętki zawiera neptalakton, którego nie tolerują kleszcze. Atutem rośliny jest fakt, że nie należy ona do zbyt wymagających gatunków.

Jedną z roślin, która skutecznie chroni przed kleszczami jest wrotycz pospolity. To roślina, którą z widzenia znamy przede wszystkim jako często występujący chwast przydrożny. Trzeba jednak mieć świadomość, że wrotycz chroni efektywnie przed kleszczami i owadami. Dzieje się tak dlatego, że roślina wydziela charakterystyczny, przypominający nieco kamforę zapach. Wrotycz pospolity bardzo dobrze rośnie w słonecznych miejscach na gliniastej glebie.