Przycinanie drzew owocowych latem

Bardzo ważnym zabiegiem w przypadku drzew owocowych jest letnie wycinanie tzw. “wilków”, chodzi o charakterystyczne pionowe pędy, które rozwijają się bardzo dynamiczne i zagęszczają koronę drzewa. Tego rodzaju pędy utrudniają dojrzewanie owoców. Nic zatem dziwnego, że zalecane jest ich wycinanie. Najczęściej problem dotyczy jabłoni.

Z reguły letnie przycinanie pędów jabłoni jest naturalnym następstwem cięcia zimowego. To, że wyrastają cienkie pędy, które skierują się ku górze, spowodowane jest najczęściej znacznym prześwietleniem korony drzewa. Albo pod sam koniec zimy albo już wczesną wiosną. Tzw. “wilki” trzeba koniecznie wyciąć, jeśli zależy nam na tym, aby owoce na drzewie dobrze się rozwijały i dojrzewały. Które pędy jabłoni należy koniecznie wyciąć latem? Przede wszystkim chodzi o pędy rosnące pionowo, których długość przekroczyła 40 cm. Jeśli pędy są krótsze, rosną pod skosem czy poziomo, dobrze byłoby je zostawić, ponieważ mogą one kwitną

i w efekcie owocować. Pędy pionowe powinniśmy usunąć w pierwszej kolejności ze środka drzewa i szczytu jego korony. Te, które znajdują się po bokach, można zostawić.

Jak należy przycinać pędy jabłoni? Zasadniczo powinniśmy pamiętać, że wiele zależy od tego, jak bardzo są one rozwinięte. Jeśli do pracy zabierzemy się już w czerwcu, tzw. “wilki” można nawet wyrwać. Gdy są one już większe np. w lipcu i sierpniu, zaleca się przyciąć je przy samym konarze. Istotne jest, aby dobrze wybrać terminie usuwania “wilków”. Jeśli zrobimy to za szybko, zdążą wyrosnąć nowe, które i tak będą przeszkodzą we właściwym dojrzewaniu owoców jabłoni. Zasada jest prosta – termin letniego cięcia może przypaść na 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem jabłek. Zależy on zatem od konkretnej odmiany jabłoni.

Letnie cięcie wykonuje się również w przypadku grusz i śliw. Najlepiej byłoby operacje tę przeprowadzić w sierpniu. Zarówno pędy śliw, jak i grusz wycina się u samej nasady. Przy przycinaniu letnim pędów należy bezwzględnie usunąć wszystkie pędy, które mają widoczne objawy porażenia przez choroby roślin.