Podlewanie roślin ogrodowych – kilka informacji

Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że rośliny muszą być regularnie podlewane, jeśli chcemy cieszyć się pięknym bujnym ogrodem. Właściwe podlewanie roślin ogrodowych jest tym bardziej istotne, że najwięcej wody potrzebują one wiosną i latem. A w letnich miesiącach opady są nie zawsze wystarczające, dlatego nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu.

Ważna jest nie tylko częstotliwość podlewania, ale także pora, kiedy to robimy. Latem nie wolno absolutnie podlewać roślin ogrodowych w godzinach 10:30-15:30. Dlaczego? To akurat łatwo wytłumaczyć. W tym czasie paruje woda, podczas słonecznych dni krople wody na liściach i łodygach skupiają światło niczym soczewki, w praktyce może to doprowadzić nawet do poparzeń roślin. Dlatego też późną wiosną i latem należy podlewać rośliny albo wczesnym rankiem albo późnym popołudniem.

Rośliny ogrodowe należy podlewać systematycznie, ale jak często? Zasadniczo lepszym rozwiązaniem jest rzadsze, lecz naprawdę obfite podlewanie niż podlewanie małą ilością wody, ale np. codziennie. Rośliny trzeba podlewać obficie, aby woda mogłam wsiąknąć głęboko w powierzchnię gleby. To konieczne, jeśli wilgoć ma dotrzeć do korzeni. Trzeba wziąć pod uwagę także, na jakich glebach dane rośliny rosną. W przypadku gleb lekkich konieczne jest częstsze podlewanie niż w przypadku gleb gliniastych.

Jeżeli podlewamy ogród tradycyjnym wężem ogrodowym, musimy uzbroić się w cierpliwość – rośliny należy podlewać niezbyt intensywnym strumieniem wody, za to przez dłuższy czas. Osoby, które chciałyby uniknąć tego żmudnego obowiązku, mogą pomyśleć o zainstalowaniu automatycznego systemu nawadniania. To znakomite rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Prawidłowe podlewanie jest bardzo ważne także w przypadku grządek, na których dopiero co wysiane zostały nasiona. Odpowiednia wilgotność gleby ma ogromny wpływ na kiełkowanie nasion. Przy podlewaniu nasion należy jednak zachować wysoką ostrożność, ponieważ mogą one zostać wypłukane z gleby, jeśli strumień wody będzie zbyt intensywny. Zaleca się podlewać nasiona rozproszonym strumieniem – to minimalizuje ryzyko przemieszczenia nasion.