Pielęgnacja zieleni Wrocław Green&Snow

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na nasz nastrój, a życie bez nich szare i smutne. Kwiaty są naturalnych źródłem barw, natomiast pielęgnacja ogrodu stała się formą sztuki i to w dodatku miłej, bo pełnej rozrywki.

Ogrody Semiramidy, sławne i piękne miejsce wpisane na listę cudów świata stanowią chyba pierwszy przykład podejścia do ogrodu jako czegoś, co przynależy do dziedziny sztuki. Dla starożytnych były niczym kawałek dzikiego świata, który zewsząd ich otaczał, jednak obrobiony ręką człowieka. Wycięcie fragmentu tego, co jest piękne naturalnie i włożenie w to swojej własnej wizji jest jak sztuka transformacji i dialog pomiędzy człowiekiem a Naturą. W dodatku, ogród nie jest próbą ‘poprawy’ tego, co naturalnie piękne, ale raczej dowodem na to, że można to piękno wykorzystać i wyeksponować.

Renesans przyniósł kolejny przełom w ogrodach, które zaczęły nabierać nowych kształtów. Chodzi tu zwłaszcza o te królewskie ogrody otaczające pałace. W ich wyglądzie szczególnie widać już rękę człowieka, a zwłaszcza jego miłość do symetrii. Przykładem takiego symetrycznego ogrodu jest papieski ogród w Castel Gandolfo, który do dziś stanowi letnią rezydencję kolejnych papieży.

Na szczęście nie trzeba być ani królem ani papieżem, aby prowadzić swój własny ogród, siać i pielęgnować kwiaty, a mimo że technika ruszyła do przodu i właściwie nie zwalnia w swoich zmianach, ogrody nadal są wyrazem naszego przywiązania do piękna i do tego, że Naturę cenimy ponad to, co jest formą sztuczną. Zajmowanie się ogrodami jest modne od dawna i nie przestało takie być. Wręcz przeciwnie, na przestrzeni lat stało się rozrywką biednych i bogatych, młodych, jak i tych, którzy cieszą się urokami emerytury.

Przede wszystkim, ogród daje zajęcie i pochłania czas, a przy okazji jest w tym mało inwazyjny dla naszego zdrowia. Właściwie wpływa nawet pozytywnie, zapewniając człowiekowi ruch, świeże powietrze i doznania estetyczne. Praca w ogrodzie jest warta wysiłku, ponieważ wygląd efektu końcowego sam w sobie zdaje się być nagrodą za nią. Warto czasem poświęcić trochę czasu Naturze, z pewnością odwdzięczy nam się lepiej niż sprzęty nieożywione i nieraz zaskoczy.