Piaskowanie trawnika. Dlaczego warto?

Nawet najpiękniejszy ogród nie prezentuje się zbyt dobrze z zaniedbanym trawnikiem. Dlatego też koniecznie trzeba zadbać o to, by darń była zdrowa i bujna. Regularne podlewanie, nawożenie, aeracja itd. – to zabiegi, które standardowo stosuje się w pielęgnacji trawników. Jednym z zabiegów, które także warto co jakiś czas przeprowadzać piaskowanie. Na czym właściwie polega piaskowanie trawnika?

Piaskowanie to stosunkowo prosty zabieg, który ma na celu poprawienie właściwości gleby, na której rośnie trawnik. Chyba nie trzeba zatem nikomu specjalnie tłumaczyć, dlaczego jest to naprawdę potrzebny zabieg. W wielkim skrócie piaskowanie trawnika to posypywanie darni cienka warstw piasku (albo ewentualnie innego materiału) – grubość tej warstwy to około 5 milimetrów.

Profesjonalni ogrodnicy podkreślają, że piaskowanie bardzo pozytywnie wpływa na właściwości fizyko-chemiczne gleby. Posypywane piaskiem to nieskomplikowany zabieg, który podnosi przepuszczalność oraz porowatość podłoża, do tego zdecydowane rozluźnia glebę w jej wierzchnich warstwach. A tym samym piaskowanie stwarza lepsze warunki dla rozwoju systemu korzeniowego trawy, a poza tym sprawia, że powietrze, woda, a także cenne składniki odżywcze zawarte w nawozach o wiele szybciej i bardziej efektywnie wnikają do korzeni roślin. Piasek ma porowatą strukturę, która pozwala na skutecznie uniknięcie zastojów wody, nie trzeba się także martwić pojawianiem się mchu na trawniku. Regularne piaskowanie trawnika pozwala na skuteczne wyrównanie nierówności, sama trawa ogrodzie jest o wiele bardziej sprężysta.

Aby piaskowanie trawnika przyniosło spodziewany efekt, należy dobrać odpowiedni piasek. Zalecany jest suchy piasek rzeczny, którego ziarna są grube na 0,5-0,8 milimetra. Nic nie stoi na przeszkodzie, by piasek wymieszać z jakimś materiałem pomocniczym. Zazwyczaj używa się rozdrobnionego torfu ogrodniczego, gliny albo odżywczego kompostu. Dobrze dobrany materiał dodatkowy pozwoli na odżywienie trawy i pozytywnie wpłynie na kondycję darni. Piaskowanie najlepiej przeprowadzać raz do roku późnym latem.