Perlit ogrodniczy. Kilka informacji

Chyba każdy, kto interesuje się szeroko pojmowanym ogrodnictwem, miał okazję zetknąć się z pojęciem perlitu ogrodniczego. O co właściwie chodzi? Perlit ogrodniczy wykorzystywany jest ze względu na swoje bardzo dobre właściwości do tworzenia optymalnego podłoża dla roślin. Istotne jest, że perlit to podłoże neutralne pod wzglądem chemicznym, które nie tylko doskonale magazynuje wilgoć, ale także i napowietrza glebę. Dużym atutem perlitu jest także jest jego raczej przystępna cena.

Czym właściwie jest coraz bardziej popularny ostatnimi czasy perlit ogrodniczy? To nic innego, jak minerał kwarcowy o pochodzeniu wulkanicznym. Perlit pozyskiwany jest w drodze mielenia i wypiekania w bardzo wysokiej temperaturze, a konkretnie około 100 stopni C. Ta wysoka temperatura wypiekania powoduje, że z perlitu wyparowuje wszelką wilgoć, a także i gazy. Sam minerał ma przez to charakterystyczną porowatą strukturę. Rozmiar pojedynczej granulki perlitu ogrodniczego wynosi zwykle około 6 m.

Dlaczego warto stosować perlit? Pamiętajmy o tym, że jest to minerał neutralny chemicznie, nie ma zatem żadnych obaw, że mógłby zaszkodzić roślinom. Jak już wspomnieliśmy, perlit ogrodniczy bardzo dobrze magazynuje wodę. W praktyce oznacza to, że podłoże wymieszane z perlitem o wiele wolniej wysycha. Rośliny mają o wiele łatwiejszy dostęp do wody. A to jeszcze nie wszystko. Również fakt, że perlit napowietrza glebę ma duże przełożenie na kondycję naszych roślin. Rzecz w tym, że napowietrzona gleba jest równoznaczna z tym, że korzenie naszych roślin dostają więcej tlenu, rośliny rosną lepiej, są o wiele zdrowsze. Aby mieć pewność, że perlit przyniesie spodziewane efekty, warto wymieszać go z podłożem tak, aby perlitu było ok. 10-30%.

Jak jeszcze wykorzystywany jest perlit ogrodniczy? Dość często jest to podłoże dla rozmnażania wegetatywnego, do czego predestynuje go neutralność chemiczna oraz charakterystyczna struktura. Oprócz tego perlit może być przydatny także do bezglebowej uprawy roślin (często warzyw), którą wdraża się w wielu szklarniach. Do takich upraw wykorzystywane są specjalne maty z perlitu.