Okrywanie roślin na zimę. Podstawowe informacje

Zima to trudny okres dla naszego ogrodu. Niektóre rośliny, którą są bardziej wrażliwe na niskie temperatury, powinniśmy zabezpieczyć za pomaca specjalnych okryć. Okazuje się, że to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam, aby nasz ogród znakomicie prezentował się już na wiosnę. Jeśli szukacie akurat informacji, jakie rośliny należy okrywać na zimę, jak to zrobić itd., zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem.

Jeśli chodzi o rośliny, które zdecydowanie powinno sie okrywać na zimę, to są to zwłaszcza gatunki zimozielone. Do popularnych roślin tego rodzaju zaliczają się chociażby: różanecznik, laurowiśnia oraz pieris japoński. Oprócz tego odpowiednie zabezpieczone za pomocą kopczyków z kompostu lub po prostu ziemi ogrodowej jest konieczne także w przypadku róż ogrodowych. Inne rośliny, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia na zimę, to: hortensja, magnolia, ostrokrzew, a także wiele gatunków traw ozdobnych.

Aby okrywanie roślin na zimę miało sens, trzeba robić to we właściwy sposób. Przede wszystkim należy w tym celu używać materiałów przepuszczalnych – odpowiednia wentylacja jest bardzo ważna dla kondycji roślin. Tym samym np. folia i inne podobne materiały zdecydowanie nie nadają się do ogrzewania roślin zimą. Dobrym rozwiązaniem jest agrowłóknina zimowa biała, którą należy owijać roślin, najlepiej dwu- albo trzykrotnie. Dostępne są również specjalne kaptury ochronne z agrowłókniny. W przypadku niskich krzewów ogrodowych dobrym zabezpieczeniem dla nich mogą być liście drzew, które spadły jesienią.

Kiedy właściwie powinno się okrywać rośliny ogrodowe na zimę? To pytanie zadaje sobie na pewno wiele osób. Przede wszystkim nie powinno się tego robić zbyt wcześnie. Rzecz w tym, że okrycie zimowe podniesie niepotrzebnie temperaturę, co może doprowadzić do przegrzania roślin. A tego przecież byśmy nie chcieli. Kiedy zatem okryć rośliny? Wszystko zależy od warunków pogodowych. Optymalny czas to nadejście pierwszych przymrozków. Gdy się one już powtarzają, a gleba jest przemarznięta na głębokości około 3 cm, okrycie wrażliwych roślin jest jak najbardziej wskazane.