Ogrodnicze tunele foliowe – coraz popularniejsze rozwiązanie

Foliowe tunele ogrodnicze to rozwiązanie, które cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. To żadna niespodzianka! Tunele ogrodnicze przydają się przede wszystkim tym osobom, które chcą efektywnie uprawiać warzywa różnego rodzaju. Foliowe tunele to łatwe w montażu konstrukcje, które pozwalają wydłużyć sezon uprawy warzyw do wczesnej wiosny aż po późną jesień. Tunele foliowe nie są zbyt drogie – już za kilkaset złotych można zamówić konstrukcję, która będzie nam służyła z powodzeniem przez kilka następnych lat.

Jeśli ogrodniczy tunel foliowy ma spełniać swoją funkcję, należy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej konstrukcji. W tej chwili zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowym oferowane są tunele foliowe niskie i wysokie. Który wariant będzie lepszy?

Niski tunel ogrodniczy to konstrukcja o wysokości do 1,5 m. Zwykle tego typu tunele foliowe służą przez stosunkowo krótki czas. Ze względu na fakt, że tunele są niskie, zabiegi pielęgnacyjny przeprowadza się przed postawianiem tunelu, a następnie dopiero pojętego demontażu. Niskie tunele ogrodnicze to proste konstrukcje, które można naprawdę łatwo postawić. Lepszym rozwiązaniem są nieco droższe tunele wysokie, których wysokość oscyluje zwykle w okolicach 1,8-1,9 m. To konstrukcje, które umożliwiają pełen komfort podczas pielęgnacji posadzonych roślin.

Nowoczesne ogrodnicze tunele foliowe to najczęściej stabilne konstrukcje, które bazują na rurkach z metalu albo tworzywa sztucznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie coraz więcej zwolenników mają tunele ogrodnicze z elementami z PCV, a to dlatego, że są one nie tylko bardzo trwałe, ale także i lekkie, co znacznie ułatwia montaż takiej konstrukcji w ogrodzie. Duża zaletą tego rozwiązania jest fakt, że tunelu nie trzeba całkiem rozmontowywać na zimę. W zasadzie trzeba jedynie zdjąć folię ze stelażu, ponieważ mogłaby zostać ona uszkodzona pod ciężarem zalegającego śniegu. Zasadniczo tunele ogrodnicze tego typu objęte są dwuletnią gwarancją producenta, jednak z powodzeniem można je wykorzystywać przez dłuższy okres czasu.