Ogród w stylu wiejskim. O czym warto pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się w dość świadomy sposób skomponować roślinność w swoim ogrodzie. Dużym zainteresowaniem cieszą się koncepcje ogrodów w jakimś konkretnym stylu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie są trudne do zrealizowania. O ile koncepcje orientalne wymagają od nas dość dużego zaangażowania, o tyle np. ogród w stylu wiejskim można założyć już stosunkowo łatwo.

To, co wyróżnia ogród wiejski, to jego swobodny, swojski klimat. W praktyce oznacza to, że kompozycje kwiatowe także mogą być dość swobodne, nieregularne. Ważne, aby były wielobarwne. Oprócz kwiatów i krzewów w ogrodzie wiejskim mogą jak najbardziej znaleźć się warzywa, zioła, a także drzewa owocowe. Tym samym ogród taki ma nie tylko walory estetyczne, ale także jest bardzo praktyczny.

Dla ogrodu wiejskiego charakterystyczne są kwiaty polne, rodzime gatunki roślin. Najlepiej byłoby, gdyby były to w miarę możliwości rośliny łatwo się rozsiewające. Warto wybierać gatunki o długim terminie kwitnienia. Wtedy będziemy mieć pewność, że ogród wiejski będzie kolorowy przez całe lato. Jakie konkretnie gatunki są zalecane do ogrodu wiejskiego? Pamiętajmy o tym, że chodzi o to, by uzyskana kompozycja była naprawdę kolorowa. Dlatego też warto postawić na takie rośliny, jak np.: bratek ogrodowy, suchołuski, piwonie, malwy, nagietki, niezapominajki, nasturcje, astry itd. Nie powinniśmy zapominać także o krzewach. Do koncepcji wiejskiego ogrodu będą doskonale pasować: kalina, lilak pospolity, forsycja, jaśminowiec itd. Świetnym pomysłem są zawsze róże. W tym konkretnym przypadkiem strzałem w dziesiątkę będą dzikie róże.

Także i w ogrodzie wiejskim nie powinno zabraknąć interesujących elementów architektury ogrodowej. Chodzi tutaj chociażby o malownicze altany, pawilon, pergole itd. Wiejskiego charakteru dodadzą rustykalne płotki z drewna, misy, stare dzbany, a nawet skrzynie. Dobrze byłoby wybierać elementy ozdobne utrzymane w podobnej kolorystyce, aby tworzyły spójną całość. Jeśli chodzi o samą architekturę ogrodową, warto zdecydować się na naturalne drewno, które zawsze wygląda pięknie.