Ogród w stylu angielskim. Jak go zaaranżować?

Aranżacja ogrodu na pewno nie powinna być dziełem przypadku, zwłaszcza jeśli zależy nam na dobrym efekcie. Można spróbować zaplanować ogród zarówno samodzielnie, z pomocą profesjonalnego oprogramowania, jak i z pomocą profesjonalistów. Zanim jednak przystąpimy do dzieła, warto zdecydować się na jeden konkretny styl. Tym chcielibyśmy przybliżyć Wam styl angielski w ogrodnictwie.

Styl angielski nawiązuje do założeń, które pojawiały się w ogrodnictwie w XVIII weku. Wtedy to zerwano w dużej mierze ze sztywnymi normami epoki baroku (sztuczne, bardzo surowo kształtowane ogrody), zamiast tego stawiając na ogrody o naturalnym uroku, z pięknymi krajobrazami. Ogród w stylu angielskim to pochwała naturalności! Takie ogrody mają jak najmocniej przypomina

naturalne formy przyrodnicze. To tłumaczy, dlaczego w ich obrębie można spotkać nieregularne skupiska drzew czy krzewów zamiast równo przyciętych szpalerów. Znakiem rozpoznawczym ogrodu w stylu angielskim są także duże połacie trawników. Nierówności terenu, asymetria, drogi przebiegające po liniach krzywych itd.- to wszystko może znaleźć się w ogrodzie angielskim.

W przypadku większych ogrodów tego typu często stosowanym zabiegiem jest stopniowa naturalizacja nasadzeń roślinnych tak, że w końcu ogród przechodzi płynnie w park i krajobraz. Na takie rozwiązanie można sobie pozwolić tam, gdzie nie ma potrzeby montażu ogrodzenia.

Jak zaprojektować ogród angielski w polskich warunkach? Co powinno się w nim znaleźć, jeśli np. nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią? Nawet przydomowemu, niezbyt dużemu ogrodowi możemy nadać tajemniczości, naturalności, po prostu uroku, które są charakterystyczne dla ogrodów angielskich. Warto na pewno zadbać o duży, wypielęgnowany trawnik. Małe oczka wodna, stawy, skupiska roślinne wyglądające na dziko rosnące, nieregularne rabaty bylinowe, a także malownicze różane zakątki – to naprawdę godne polecenia elementy. Nie powinniśmy zapominać i o małej architekturze. Altany, rzeźby, ozdobne donice, pergole – to także się przyda. Ważne, aby elementy te były rozstawione w sposób pozornie przypadkowy.