Nowe trendy w ogrodnictwie – 2016

Piękny ogród to przede wszystkim miejsce, w którym rosną zdrowe rośliny. Oczywiście nie powinniśmy także zapominać o tym, że rośliny powinny być tak zasadzone, aby tworzyły miłe dla oka kompozycje. Każdego roku pojawiają się nowe trendy w ogrodnictwie. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować kilka interesujących trendów 2016, które powinny zaciekawić wszystkich właścicieli ogrodów.

Osoby zainteresowane podniesieniem odporności hodowanych roślin na szkodliwe czynniki zewnętrzne powinny pomyśleć o szczepionce z grzybnią mikoryzową. To jeden z ciekawszych trendów 2016. Wystarczy zastosować szczepionkę tylko raz, aby roślina była w lepszej kondycji przez cały okres swego życia. Pierwsze efekty widoczne są mniej więcej po miesiącu od podania szczepionki, warto zaznaczyć, że przesadzanie rośliny nie ma wpływu na grzybnię.

Coraz popularniejszym trendem są także podwyższone rabaty. Te charakterystyczne konstrukcje można postawić stosunkowo łatwo. Poza interesującym efektem wizualnym podwyższone rabaty zapewniają także bardzo dobre warunki roślinom ogrodowym. Ze względu na obecność dodatkowej warstwy drenującej nie ma obawy, że nasadzenia przemarzną, kiedy spadną temperatury. Co istotne, podwyższona rabata to także bardzo dobra ochrona przed szkodnikami.

Na popularności zyskuje także upcykling, czyli ponowne wykorzystywanie zużytych przedmiotów przez nadanie im nowych funkcji. Ciekawym surowcem, z którego można łatwo wykonać atrakcyjne, oryginalne ozdoby ogrodowe, są plastikowe butelki. Wielbiciele upcyklingu robią ze zużytych butelek doniczki, rzeźby, karmniki itd. Kreatywna osoba na pewno wpadnie na jakiś interesujący pomysł!
Również w urządzaniu ogrodów dają się zauważyć nowe trendy. Można z powodzeniem założyć, że rok 2016 będzie swego rodzaju powrotem do natury – w wielu krajach europejskich są już bardzo popularne naturalnie wyglądające ogrody, w których sadzi się grupy krzewów zamiast żywopłotów, dzikie rośliny, kwietne łąki zamiast trawników itd. Ogród naturalny to rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaprojektować miejsce sprzyjające relaksowi na łonie natury.