Mulczowanie trawy. Co to takiego?

Piękny trawnik wymaga wiele troski. Regularne nawadnianie i nawożenie to oczywistość. Oprócz tego stosuje się również zabiegi takie jak: wertykulacja i aeracja trawnika. Coraz częściej mówi sie także o mulczowaniu trawy. Na rynku dostępne są nawet kosiarki z funkcją mulczowania. Co to takiego i dlaczego mulczowanie pozytywnie wpływa na kondycję trawnika? Tego dowiecie się w naszym artykule.

Mulczowanie to prosty zabieg, podczas którego rozdrabniania jest koszona trawa. Zastosowanie kosiarki z funkcją mulczowania pozwala na całkowite lub częściowe pozostawienie takiej rozdrobnionej trawy w glebie. Dlaczego to tak ważne? Rozdrobnione cząstki trawy zaczynają się rozkładać i jednocześnie dostarczać cennych substancji odżywczych trawnikowi. Rozdrobniona trawa to dokonały sposób na naturalne, efektywne nawożenie trawnika.

Dlaczego właściwie warto mulczować trawę? Takie odżywienie trawy przekłada się na jej o wiele szybszy wzrost, oprócz tego odżywiona trwa jest dobrze zabezpieczona przez nadmiernym wysuszeniem w lecie. Ale okazuje się, że to jeszcze nie wszystkie zalety tego coraz częściej stosowanego zabiegu ogrodniczego. Warto zaznaczyć od razu, że koszenie z mulczowaniem to zabieg, który zajmuje mniej czasu niż koszenie trawnika i zbieranie trawy do kosza. Rzecz w tym, że nie trzeba się zbyt często zatrzymywać, aby opróżnić napełniony kosz. Do tego dochodzi fakt, że ilość trawy, którą po skoszeniu trzeba zutylizować jest znacząco mniejsza. To kolejne istotne argumenty za inwestycją w nowoczesną kosiarkę z funkcją mulczowania. Obecnie na rynku można bez problemu znaleźć jakiś odpowiedni model.

Kiedy mulczowanie trawy jest zalecane? Według specjalistów z funkcji mulczowania w kosiarce można skorzystać, kiedy trawnik jest wysoki na przynajmniej 4 cm. W takim przypadku można wybrać funkcję “100% mulczowania”. Jeśli natomiast trwa jest już wyższa, powinno się wybrać częściowe mulczowanie koszonej trawy. A co jeśli trawnik jest naprawdę wysoki? W takim przypadku należy go tylko przyciąć i zwyczajnie żebrać trawę. Mulczowanie można przeprowadzić już po tygodniu.