Marzec w sadzie. Kilka porad

Marzec to bardzo ważny czas w każdym ogrodzie. Chyba każdy, kto ma ogród warzywny, ozdobny albo sad, wie o tym doskonale. To idealny czas na to, aby zabrać się do wiosennych porządków także w sadzie. W tym artykule chcielibyśmy Wam doradzić, jakiego rodzaju prace są zalecane w tym miesiącu.

Od czego zaczynamy nasze prace w sadzie? Przede wszystkim trzeba dobrze uporządkować działkę po zimie. W praktyce oznacza to, że najpierw wygrabiamy dokładnie wszystkie liście, które zostały jeszcze z zeszłego roku. Warto też od razu zwrócić uwagę na stan drzew, a zwłaszcza na to, czy nie mają żadnych symptomów świadczących o infekcjach.

Kolejnym zadaniem, które należy wykonać mniej więcej w połowie marca w sadzie, jest cięcie krzewów i drzew owocowych. Przyciąć należy młode drzewa, które zostały posadzone w sadzie jesienią. Oprócz tego warto byłoby dobrze przyciąć (czyli nisko, tuż nad ziemią) posadzone krzewy porzeczek, agrestu, malin. W przypadku drzew i krzewów nieco starszych należy przeprowadzić tzw. cięcie prześwietlające. Z cięć prześwietlających w marcu nie wolno rezygnować. To bardzo ważne, jeśli chcemy skutecznie zapobiegać chorobom drzew i krzewów, które występują stosunkowo często. Systematyczne cięcie koron drzew ma bardzo dobry wpływ na dalszy ich rozwój. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że po zmniejszeniu gałęzi, dostęp światła do korony jest o wiele lepszy. Ze względu na fakt, że poprawia się także przewiewność, systematyczne cięcie pomaga zapobiegać takich chorobom jak np.: drobna plamistość liści, parch jabłoni itd.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy cięciu koron? Na pewno musimy uważać na to, czy poszczególne konary nie mają objawów raka bakteryjnego drzew owocowych. Chodzi tutaj np. o różnego rodzaju pęknięcia. Jeżeli takie objawy dają się zaobserwować, należy uszkodzone gałęzie wyciąć poniżej miejsca zmienionego chorobowo. Ślady po cięciu zaleca się smarować specjalną maścią ogrodniczą. Można zdecydować się na gotowy preparat albo wykorzystać farbę emulsyjną z domieszką specjalnego środka pielęgnacyjnego.