Marzec w ogrodzie kwiatowym. O czym warto pamiętać?

Wszystkie osoby, które chcą, aby ich ogród pięknie się rozwijał, powinny mieć świadomość tego, że już w marcu należy wykonać w nim pewne prace. Oczywiście jest to okres, kiedy pogoda jest bardzo zmienna, dlatego też warto śledzić prognozy pogody. Nie zapominajmy o tym, że wiosenne przymrozki mogą spowodować dość znaczne szkody w ogrodzie. Nie tylko sad czy ogród warzywny wymagają specjalnego traktowania wiosną. To dotyczy także ogrodów kwiatowych.

Jeśli tylko jest ciepło, można już na początku marca usunąć okrycia wiosenne, które zimą zabezpieczały kwiaty i krzewy ozdobne. Zaleca się, aby okrycia te usuwać w dni pochmurne, kiedy rośliny nie są narażone na niekorzystne działanie skoków temperaturowych.
Aby ogród ozdobny doskonale prezentował się w nowym sezonie, trzeba dokładnie usunąć resztki bylin, które pozostały po poprzednim okresie wegetacyjnym. Uschnięte łęty należy przyciąć tuż przy podłożu i przenieść na kompostownik. Dzięki temu przydadzą się jeszcze do wytworzenia cennej dla wzrastających roślin warstwy próchnicy. Oczywiście dotyczy to tylko tych resztek bylin, na których nie ma żadnych objawów chorobowych (deformacje, nacieki, plamy itd.).

Kolejnym istotnym zadaniem, z którym powinniśmy zmierzyć się w marcu, jest przycięcie krzewów ozdobnych, których pora kwitnienie przypada albo na późną wiosnę albo na lato. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na dobrym wzroście roślin, ich dobrej prezencji. Bardzo ważna jest przy tym poprawna technika cięcia. Najlepiej zaplanować cięcie na jakiś suchy i słoneczny dzień, do cięcia powinniśmy użyć ostrego sekatora. To pozwoli na uniknięcie poszarpania albo zmiażdżenia gałęzi. Dlaczego to ważne? Rany poszarpane goją się dłużej, sprawiają też, że roślina jest bardziej podatna na różne choroby. Jeżeli na gałęziach powstały jakieś uszkodzenia na skutek mrozu, należy je bezwzględnie usunąć.

Warto pomyśleć o odpowiednim nawożeniu gleby. Zwłaszcza, jeśli zaniedbaliśmy to jesienią. Kompost, obornik oraz torf – to pomoże nam dobrze odżywić rośliny ozdobne w ogrodzie.