Malowniczy ogród na skarpie. Jak go zaaranżować?

Skarpa wydaje się być stosunkowo trudnym podłożem do zagospodarowania. Jednak warto podjąć próby, aby włączyć stromą skarpę do ogrodu. To znacznie podniesie jego walory dekoracyjne. Pagórki, nieduże wzniesienia czy wreszcie całkiem strome skarpy mogą być naprawdę interesującym urozmaiceniem monotonnego krajobrazu ogrodu. Jak zaaranżować ogród na skarpie?

Od razu warto też zaznaczyć, że dostosowując nasadzenia roślinne do tego, w jaki sposób ogród jest naturalnie ukształtowany, możemy zaoszczędzić środki, które musielibyśmy przeznaczyć na przygotowanie podłoża. Jeżeli mamy do czynienia ze stromą skarpą, trzeba koniecznie pomyśleć o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Podkłady kolejowe lub głazy wbite w glebę pod katem będą dobrym zabezpieczeniem przed wymywaniem podłoża podczas intensywnych opadów lub wiosennych odwilży.

Jakie rośliny będą odpowiednie do ogrodu na skarpie? Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem byłoby postawić na takie gatunki, które na typowym, płaskim terenie niezbyt dobrze sobie radzą. Warto wykorzystać strome podłoże, aby uzyskać naprawdę niebanalny efekt aranżacyjny w ogrodzie.

Wiele zależy od tego, po której stronie znajduje się skarpa w ogrodzie. Jeśli zastanawiacie się nad roślinami odpowiednimi w przypadku skarpy od strony południowo-zachodniej, dobrym rozwiązaniem byłyby rośliny typowe dla cieplejszych stref klimatycznych. Mogą to być chociażby różnego typy mrozoodpornych kaktusów. Inne gatunki, które mogą sprawdzić się w przypadku skarpy południowo-zachodniej to: naparstnica drobnokwiatowa, ożanka nierównoząbkowa, śródziemnomorskie osty i wiele innych.

Jeśli natomiast skarpa znajduje się po stronie północnej lub wschodniej, można posadzić rośliny typowo górskie, jeśli tylko gleba jest wystarczająco wilgotna. Lewizja liścieniowa, pantofelniki, ramonda mykeńska oraz rozmaite paprocie – te i inne gatunki sprawią, że skarpa w Twoim ogrodzie będzie wyglądać po prostu świetnie. Oczywiście nie jest łatwo wybrać odpowiednie rośliny do posadzenia na skarpie. Dzisiaj jednak można zdać się na profesjonalistów, którzy zaaranżują daną powierzchnię.