Kwiaty cebulowe, które sadzi się jesienią

Kwiaty cebulowe to bardzo popularne rośliny w naszych ogrodach. Niektóre z nich należy zasadzić jesienią. Chodzi najczęściej o te gatunki, które będą stanowić ozdobę naszego ogrodu już wczesną wiosną. Aczkolwiek są i takie gatunki roślin cebulowych, które mogą zakwitnąć jeszcze tej samej jesieni. Oczywiście także i w przypadku roślin cebulowych sadzonych jesienią trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Bardzo ważną kwestią są terminy. Zasadniczo kwiaty cebulowe sadzimy od września do października. Jednak są i takie gatunki, które należy posadzić jeszcze w sierpniu; chodzi tutaj chociażby o drobne szachownice, narcyzy czy korony cesarskie. We wrześniu sadzimy np.: krokusy, tulipany, śniadki, hiacynty, czosnek ozdobny, cebulice itd. Większość z wymienionych gatunków można z powodzeniem posadzić także i w październiku.

Zanim posadzimy kwiaty, powinniśmy we właściwy sposób przygotować stanowisko dla nich. Należy dokładnie usunąć chwasty, a później spulchnić glebę. Dobrze byłoby dodać kompost, torf ogrodniczy lub obornik – w ten sposób poprawmy żyzność gleby w ogrodzie. Dobrym pomysłem byłoby naturalnie sprawdzenie odczynu gleby. Optymalny dla roślin cebulowych sadzonych jesienią wynosi pH 6,6 – 7,2. Może okazać się, że konieczne będzie wapnowanie albo zakwaszanie gleby.

Gdy tylko miejsce dla roślin zostanie odpowiednio przygotowane, możemy zabrać się do sadzenia cebul. Na początku należy wykonać otwory na cebule. Cebule możemy umieszczać bezpośrednio w otworach lub najpierw wkładać je do specjalnych koszyczków ochronnych i dopiero wtedy sadzić. To drugie rozwiązanie jest dobrym wyjściem, jeśli chcemy nasze kwiaty cebulowe ochronić przed atakiem głodnych gryzoni. Poza tym koszyczki takie ułatwiają wykopywanie cebul kwiatowych.

Cebule sadzone jesienią wymagają przechłodzenia, by kwiaty mogły zakwitnąć wiosną. Jednak nie wszystkie z nich są mrozoodporne. Dlatego też można pomyśleć o rozłożeniu warstwy ściółki w miejscach, gdzie zostały posadzone kwiaty cebulowe. Najlepiej byłoby zrobić to już po pierwszych przymrozkach, najczęściej jest to w połowie listopada.