Kostka brukowa zimą. Jak ją odśnieżać i odladzać?

Kostka brukowa to jeden z tych materiałów, które bardzo często wykorzystywane są w ogrodach. Najczęściej kostka brukowa wykorzystywana jest do wykładania ścieżek, alejek, podjazdów oraz schodów w ogrodzie. Ze względu na duży wybór kolorów, kształtów i wielkości, można z powodzeniem wybrać kostkę brukową o naprawdę interesującej stylistyce. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób należy dbać o kostkę brukową zimą.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu. Należy usuwać zarówno śnieg, jak i lód. Usuwanie śniegu jest bardzo ważne, ponieważ śnieg długo leżący na kostce ma tendencję do przymarzania. Co do usuwania lodu, należy być ostrożnym. Nie powinno się ani odkuwać lodu ani sypać soli, ponieważ zabiegi takie mogą doprowadzić do uszkodzenia kostki.

Jeśli chodzi o samo tylko usuwanie śniegu z powierzchni kostki brukowej, należy zdecydowanie robić to systematycznie. Świeży śnieg jest lekki i puszysty, jego usunięcie, np. za pomocą tradycyjnej brzozowej miotły jest bardzo łatwe. Jeżeli śnieg leży dłużej, jego usunięcie staje się dość problematyczne. Zasadniczo elektryczna lub spalinowa odśnieżarka to także urządzenia, które mogą okazać się pomocne. Z ich pomocą można szybko i skutecznie usunąć śnieg, nie niszcząc przy tym kostki brukowej. Ważne: lepiej nie używać do odśnieżania kostki żadnych narzędzi z metalu, ponieważ mogą one uszkodzić jej delikatną nawierzchnię, prowadząc do zarysowań, a nawet odprysków.

Jeszcze większą ostrożność należy zachować przy usuwaniu lodu z kostki brukowej. Ostre narzędzia są niewskazane z przyczyn obiektywnych. Także i sól nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może źle wpłynąć na wygląd kostki. Można jednak zastosować piasek. Posypywanie kostki piaskiem to najprostszy, a przy tym najtańszy sposób. Piasek zapewnia lepszą przyczepność i jednocześnie nie szkodzi nawierzchni. Innym rozwiązaniem jest chlorek magnezu (do kupienia w sklepach chemicznych), który jest bezpieczny zarówno dla kostki brukowej, jak i dla środowiska naturalnego.