Kostka brukowa w ogrodzie. Jak ją wybrać?

Kostka brukowa to materiał, który bardzo często wykorzystywany jest także w ogrodach przydomowych. To znakomity materiał nawierzchniowy, który doskonale nadaje się na podjazdy, tarasy a także ścieżki ogrodowe. Na rynku możemy znaleźć kostkę brukową o bardzo różnych parametrach i różnej estetyce. Zatem wybór wcale nie należy do najprostszych. Co jest istotne?

Już na etapie projektu ogrodu warto zastanowić się na konkretnym typem kostki brukowej. Rodzaj kostki powinno się dostosować do intensywności ruchu w ogrodzie, a jednocześnie dobrać taką nawierzchnię, która będzie pasować do otoczenia.

Zaczynamy do wyboru rozmiaru kostki brukowej. To akurat bardzo proste. Jeśli chcemy zagospodarować większe powierzchnie, wskazana jest także kostka o większych rozmiarach. Jeśli natomiast mamy mało miejsca lub planujemy dość kręte ścieżki ogrodowe, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie stosunkowo drobna kostka. Drobna kostkę można stosunkowo łatwo ułożyć także i w miejscach trudno dostępnych lub na zakrętach, nie ma potrzeby docinać materiału tak często, jak w przypadku większej kostki.

Kostka brukowa daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Popularne są różnego rodzaju mozaiki lub inne wzory graficzne. To ciekawy pomysł, ale tylko wtedy, gdy dysponujemy większą powierzchnią. Na małych powierzchniach tego typu aranżacje robią dość chaotyczne wrażenie. Oczywiście to nie oznacza, że na mniejszych powierzchniach np. wąskich ścieżkach ogrodowych, nie możemy eksperymentować z ciekawymi kompozycjami. W takim przypadku jednak warto ograniczyć się do dwóch – trzech kolorów kostki. To naprawdę wystarczy.

Kostka brukowa w ogrodzie to nie tylko ozdoba. To rozwiązanie, które ma być przede wszystkim praktyczne. Bardzo istotne jest dobranie grubości kostki pod kątem spodziewanej intensywności ruchu w danym miejscu. W przypadku alejek i ścieżek ogrodowych kostka o grubości około 4 cm jest jak najbardziej wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli jednak mowa o drogach dojazdowych lub podjazdach trzeba zdecydować się na bardzo wytrzymałą kostkę brukową o grubości nawet 6-8 cm.