Keramzyt i jego zastosowanie w ogrodnictwie

Keramzyt to materiał, który stosunkowo często wykorzystywany jest w ogrodnictwie. Te charakterystyczne granulki o różnych rozmiarach, można z powodzeniem wykorzystać jako materiał spulchniający, ściółkowy albo drenaż. Warto przy tym podkreślić, że keramzyt jest bardzo przystępny cenowo, co więcej, jest to materiał, który w żaden sposób nie szkodzi roślinom. W tej chwili bez problemu możemy wybrać granulki keramzytowe w odpowiednim rozmiarze.

Stosunkowo często keramzyt ogrodniczy wykorzystywany jest jako warstwa drenażu w doniczkach. Wystarczy jedynie wsypać keramzyt na dno doniczki, aby stworzyć wartościową warstwę drenażową. Powinna być ona gruba na kilka centymetrów. Zaleca się stosować keramzyt ogrodniczy zwłaszcza podczas przesadzania kwiatów doniczkowych. Warstwa keramzytu gwarantuje swobodny odpływ wody, jeśli tylko doniczka ma odpowiednie otwory w dnie, tym samym korzenie roślin są skutecznie zabezpieczone przed gniciem.

Keramzyt może być wykorzystywany także jako znakomity materiał izolujący oraz ściółka w ogrodach. Keramzytowa izolacja nie tylko chroni rośliny przed działaniem niskich temperatur, ale także zatrzymuje wilgoć i w dodatku skutecznie zapobiega rozrostowi chwastów. Ściółkę keramzytową można stosować pod roślinami o różnych gabarytach. Pamiętajmy jednak, że granulki keramzytu należy dobrze ubić, aby nie zostały wypłukane podczas intensywnych opadów deszczu.

Keramzyt to także znakomite rozwiązanie, jeśli chodzi o budowę ścieżek ogrodowych w podmokłych miejscach. Wystarczy jedynie wykopać koryto i wysokości około 20 cm, wyłożyć je agrowłókniną a następnie zasypać je granulkami keramzytu. Kolejnym krokiem jest dobre ubicie keramzytu, po tym możemy kłaść płyty chodnikowe. Taka ścieżka nie powinna ani osadzać się ani też podmakać.

Jako ciekawostkę można dodać, że keramzyt nadaje się także do budowy tzw. zielonych dachów. W tym przypadku keramzyt jest nie tylko znakomitą warstwą drenarską, ale także cenioną izolacją termiczną. Oprócz tego nie powinniśmy zapominać także i o tym, że ze względu na postać materiału, tzn. granulki, rośliny mogą się lepiej ukorzenić na dachu.