Jak zwalczać chwasty i mech na trawniku?

Nawet, jeśli Twój trawnik jest prawidłowo pielęgnowany, mogą pojawić się na nim chwasty i mech. Jest to problem nie tylko natury estetycznej. Zarówno chwasty, jak i mech pobierają z gleby cenne substancje odżywcze, przez co trawa nie może się prawidłowo rozwijać. Rozwój mchu może nawet doprowadzić do tego, że trawa z czasem zacznie obumierać, dlatego też warto podjąć odpowiednie działania mające na celu skuteczne usunięcie zarówno chwasty, jak i mech porastające trawnik.

Zasadniczo zaleca się zacząć walkę z chwastami jeszcze przed założeniem trawnika. Mniej więcej na dwa tygodnie przed zaplanowanym siewem trawy dobrze byłoby spryskać powierzchnię przyszłego trawnika herbicydem, który przez dwa tygodnie przeniknie do wnętrza chwastów i zniszczy zarówno ich część naziemne, jak i korzenie. Ten zabieg w dużym stopniu pozwoli zapobiec porastaniu trawnika przez chwasty.

Oczywiście także wtedy, gdy trawnik już rośnie, nie można lekceważyć chwastów i mchu. Tutaj jednak bardzo pomocna jest po prostu pielęgnacja darni oraz zachowanie szeroko pojętej czystości. Trawnik musi być odpowiednio nawadniany oraz nawożony. Bardzo ważna jest systematyczność. Jeśli pojawiają się jakieś chwasty, należy je na bieżąco usuwać, kiedy jeszcze występują pojedynczo. Zasadniczo warto dbać o kondycję darni. Chwasty i mech mają lepsze warunki do rozwoju wtedy, gdy trawa jest zaniedbana i nie jest wystarczająco silna, by efektywnie konkurować z chwastami. Także skoszona trwa, która nie zostanie od razu zgrabiona, przyczynia się do wystąpienia mchu.

Te chwasty, które zaliczają się do roślin jednorocznych, są niszczone w takcie koszenia trawy. W przypadku chwastów wieloletnich sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Chwasty te należy usunąć razem z korzeniami, w przeciwnym razie zaraz po skoszeniu ponownie pojawią się na trawniku. To problem, który dotyczy chociażby takich roślin jak mniszek lekarski lub koniczyna. W pustych miejscach, które powstaną po wycięciu chwastów tego rodzaju, należy po prostu ponownie wysiać trawę i poczekać, aż darń urośnie.