Jak założyć skalniak w ogrodzie?

Jeśli chcesz, aby Twój ogród wyróżniał się na tle innych przydomowych ogrodów, może warto pomyśleć o założeniu skalniaka? Nieduże grody skalne od razu zwracają uwagę, ich założenie może być dla osób kreatywnych prawdziwą przyjemnością i jednocześnie wyzwaniem. Jak założyć skalniak w ogrodzie i jakie rośliny najbardziej nadają się do skalnych ogrodów? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Przyjęło się, że skalniaki tworzone są w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie. To oczywiście dobre rozwiązane, jednak pamiętajmy, że istnieją rośliny wysokogórskie, które lubią cień, dlatego też pomysł na skalniak w miejscu bardziej zacienionym także może być sensownym rozwiązaniem. Najlepiej byłoby założyć ogródek skalny na niedużym wzgórku. Dlaczego to takie ważne? Takie położenie zapewni właściwy odpływ wody. Wolisz płaski teren? Jeśli tak, pamiętaj o konieczności wykonania drenażu.

Standardowy skalniak przypomina pod względem wyglądu typową skalną skarpę. Jednak to nie koniec możliwości. Można uformować go także w taki sposób, aby przypominał skalną dróżkę w wąwozie, murek albo nawet taras. Te rośliny, które są bardziej wrażliwe na nadmiar wilgoci, warto posadzić w pionowych szczelinach skalnych, z których woda zawsze ścieka stosunkowo szybko.

Jakie kamienie będą się najlepiej nadawać na skalniak? Lepiej byłoby zrezygnować z miękkich skał, które mogłyby ulec uszkodzeniu na skutek zmiennych warunków pogodowych. Chodzi tutaj zwłaszcza o kredę lub iły. Zbyt twarde kamienie, jak bazalt lub granit, również nie sprawdzą się na skalniakach. Zalecane są kamienie występujące w danej okolicy – decydując się na to rozwiązanie, masz pewność, że uda Ci się uzyskać harmonijne połączenie skalniaka z jego otoczeniem. Dobrym rozwiązaniem są także skały wapienne.

Przy wyborze roślin na skalniak przydomowy, należy skoncentrować się na typowych gatunkach wysokogórskich. Najczęściej chodzi o byliny, rośliny cebulowe, a także bardzo dekoracyjne karłowate iglaki. Z gatunków godnych polecenia możemy wymienić: rozchodnik, skalnicę, rojnik, a także szarotkę alpejską. Warto wybrać takie rośliny, które będą zdobić ogród o różnych porach roku.