Jak zadbać o hortensje przed zimą?

Hortensje to bardzo charakterystyczne rośliny, które upiększają wiele ogrodów. Bardzo duże kwiatostany, urozmaicona kolorystyka kwiatów – to powoduje, że hortensje cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Obecnie na rynku ogrodniczym jest dostępnych tak wiele różnych odmian, że każdy może wybrać odpowiednią roślinę. Jak skutecznie zabezpieczyć hortensję przed zimą?

Warto podkreślić jeszcze, że hortensje tworzą pąki kwiatowe już latem, czyli w roku poprzedzającym ich kwitnienie. Jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, zawiązane pąki mogą po prostu obmarznąć i w efekcie kwiaty nie zakwitną następnego roku. To główny powód, dla którego trzeba odpowiednio zabezpieczyć te przepiękne, dekoracyjne krzewy przed nadejściem mrozów.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie hortensji przed mrozem, należy rozpocząć związane z tym prace w listopadzie, kiedy gleba jest już przemarznięta na głębokości 3-4 cm. Nie ma sensu okrywać hortensji wcześniej, bo mogłoby to spowodować, że roślina będzie dalej wegetować. Dobrym sposobem na zabezpieczenie hortensji jest zastosowanie agrowłókniny. Krzew hortensji należy owinąć dwoma lub nawet trzema warstwami agrowłókniny i obwiązać je dodatkowo sznurkiem. Obecnie można bez trudu nabyć nawet specjalne ochronne kaptury z ogrowłókniny – idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczenie roślin przed mrozem.

Chcesz może zabezpieczyć skutecznie kilka krzewów hortensji, które rosną w grupie na rabacie? W takim razie możesz użyć przeznaczanego do tego celu specjalnego płotka z agrowłókniny, którym musisz po prostu otoczyć grupę roślin. Płotek tego rodzaju, którego wysokość wynosi około 80 cm, będzie skutecznie chronił rośliny przed mroźnym wiatrem.

Z kolei w przypadku hortensji hodowanych w doniczkach powinniśmy je po prostu przenieść na zimę, kiedy opadną liście, do pomieszczenia. Uwaga! W miejscu zimowania hortensji nie powinno być zbyt ciepło. Optymalna temperatura zimą to ok. 0 stopni C, istotne jest, aby pomieszczenie to było stosunkowo suche. W okresie zimowania nie powinno się przesadzać z podlewaniem.