Jak skutecznie oddzielić rabatę od trawnika?

Miejsca, w których trawnik w ogrodzie bezpośrednio graniczy z rabatami kwiatowymi, dobrze byłoby jakoś widocznie odgraniczyć. Jak to zrobić? Można zastosować chociażby specjalne obrzeża trawnikowe, które dają naprawdę dobry efekt. Pamiętaj, że obrzeże trawnikowe to nie tylko kwesta estetyki. Takie obrzeża pomagają w utrzymaniu stałej linii rabaty kwiatowej i znacznie ograniczają przerastanie trawy pomiędzy kwiaty. Jak wykonać trwałe i estetyczne obrzeże w ogrodzie?

W tej chwili można już bez najmniejszych problemów kupić gotowe obrzeża trawnikowe w sklepach ogrodniczych. Dostępne są wykonane z plastiku płotki, listwy oraz taśmy. Oprócz tego można także zdecydować się na bardziej wytrzymałe betonowe palisady oraz eleganckie obrzeża z drewna naturalnego. Jeśli jednak chcesz uzyskać naprawdę ciekawy efekt wizualny, pomyśl o ułożeniu obrzeża rabaty z głazów, kamieni, starych cegieł czy płyt betonowych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także gruby żwir. Dostępne są teraz także specjalne opaski z metalu lub plastiku, którymi można perfekcyjnie odgrodzić trawnik od rabat kwiatowych i jednocześnie ukryć je od razu pod warstwą kory ogrodowej.

Jeśli preferujesz ekologiczne rozwiązania, możesz oddzielić trawnik od rabaty za pomocą materiałów z recyklingu. Chyba każdy z nas miał okazję widzieć obrzeża ze starych dachówek, słowików, szklanych butelek i innych tego typu materiałów. Niebanalnym rozwiązaniem może być obrzeże rabaty z kwiatów jednorocznych albo z niskiego żywopłotu. Można także postawić na tzw. kant angielski, czyli oddzielenie trawnika od rabaty bez użycia żadnych dodatkowych materiałów. W tym przypadku wycina się trawnik wzdłuż rabaty, formując jednocześnie rowek głęboki na kilkanaście cm, który ma za zadanie oddzielać te dwie przestrzenie.

Jak widać, obrzeża trawnikowe można wykonać na różne sposoby. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, pamiętaj, że powinien on pasować do stylu, w jakim zaaranżowany został ogród. Materiał obrzeży powinien pasować do architektury ogrodowej. W miarę możliwości warto wybierać rozwiązania odporne na warunki atmosferyczne.