Jak przygotować glebę pod trawnik?

Wielu właścicieli ogrodów marzy o tym, aby mieć piękny, czyli zielony i bujny, trawnik w ogrodzie. Wiele mówi sie o tym, jak pielęgnować, tzn. nawadniać i nawozić trawnik, który już rośnie. Jednak warto mieć świadomość, że na kondycję trawnika ma wpływ także i odpowiednie przygotowanie gleby przed jego posadzeniem. Naprawdę nie powinno się bagatelizować tej kwestii.

Zacząć powinniśmy od dokładnego usunięcia chwastów z powierzchni, którą chcemy zagospodarować. Usuwamy dokładne zarówno chwasty jednoroczne, jak i wieloletnie. Co prawda stuprocentowa eliminacja problemu nie jest możliwa, jednak trzeba to zrobić możliwie dokładnie. Dobrym rozwiązaniem są herbicydy selektywne. Czasami zabieg trzeba powtórzyć dwa razy. Oczywiście można też zdecydować się na mechaniczne oczyszczenie.

Bywa, że chcemy założyć trawnik na terenie podmokłym. W takim przypadku konieczne jest jego odwodnienie. To bardzo ważne, jeśli nie chcemy, aby po opadach na trawniku pojawiały się nieestetyczne kałuże. Na szczęście samo odwodnienie nie jest zbyt problematyczne. Zasadniczo można użyć w tym celu żwirku lub gruboziarnistego piasku. Na wybranym miejscu ściągamy glebę na wysokości około 30 centymetrów, teren wykładamy piaskiem lub żwirkiem; taki drenaż jest bardzo skuteczny. Czasami tylko konieczne jest wykonanie profesjonalnego drenażu z użyciem rur i odpływów.

Kolejna istotna sprawa to przekopanie, a później użyźnienie ziemi, w której chcemy posiać trawę. Przekopanie dotyczy tych sytuacji, kiedy nie trzeba było wykonywać drenażu gleby. W takim przypadku należy przekopać ziemię na wysokości około 20-25 cm. Jeśli problemem jest słaba, niezbyt żyzna gleba, dobrze byłoby wymienić jej wierzchnią warstwę, czyli oko. 10 cm, na glebę żyzną, o dużej przepuszczalności. Warto dodać jeszcze, że przeciętny trawnik rośnie najlepiej na glebie o pH 5,5 – 6,5, czyli lekko kwaśnej. Zanim zabierzemy się za sianie trawy dobrze byłoby zadbać o to, aby gleba pozyskała odpowiednie parametry. Gdy gleba jest zbyt kwaśna, dodajemy wapna gaszonego. W przeciwnym wypadku należy zastosować siarczan amonu.