Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie?

Zasadniczo mówki są pożyteczne, o czym wszyscy doskonale wiemy. Stąd też zazwyczaj ich zwalczanie w ogrodach nie jest do końca zalecane. Owady te nie zawsze są szkodnikami, o czym należy pamiętać. Inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy mrówek jest po prostu za dużo, kiedy chodzą po roślinach albo nawet wchodzą do domów. W takich sytuacjach mrówki w ogrodzie stają się problemem, który zdecydowanie należy zwalczyć. Jak to zrobić?

Dobrym sposobem na pozbycie się owadów jest posadzenie roślin, które je odstraszają. Masz dosyć mrówek na grządkach warzywnych? W takim razie pomyśl o tym, aby na ich obrzeżach posadzić np. lawendę, nagietki albo majeranek – zapachu tych roślin mrówki po prostu nie znoszą. Dobrym rozwiązaniem jest także rozłożenie wrotyczu na ścieżkach, po których chętnie poruszają się mrówki. Tego rodzaju naturalne metody walki z owadami przynoszą naprawdę bardzo dobre efekty i w dodatku nie są inwazyjne.

Innym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodu jest potraktowanie ich preparatami naturalnymi. Z reguły chodzi o preparaty, które wyróżniają się swoim bardzo mocnym zapachem. Wejścia do mrowiska oraz ścieżki grodowe można spryskać chociażby olejkami o zapachu geranium, goździków, lawendy albo mięty. Pamiętajmy jednak, że olejki się łatwo ulatniają, dlatego też zabieg z ich użyciem powinniśmy powtórzyć kilka razy, najlepiej co dwa dni. Jeśli już mowa o naturalnych preparatach, które pomogą w walce z nadmiarem mrówek w ogrodzie, można zdecydować się także na wykorzystanie sody oczyszczonej albo zwykłej soli kuchennej. Zarówno sodą, jak i solą można posypać trasy wędrówek owadów oraz wejścia do mrowiska. Należy przy tym być jednak odpowiednio ostrożnym, ponieważ oba środki mogą uszkodzić rośliny ogrodowe.

Naturalne metody, które są zresztą najbardziej zalecane, mają tę zaletę że nie krzywdzą w żaden sposób owadów. Po prostu je odstraszają. Bywa jednak, że konieczne jest, gdy mrówki niszczą róże, wierzby albo inne rośliny ozdobne w ogrodzie, zastosowanie chemicznych środków. Na rynku dostępne są środki na mrówki w postaci sprayu, proszku albo wygodnego w użyciu granulatu.