Jak pozbyć się komarów w ogrodzie?

W gorące, letnie wieczory nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie czasu w ogrodzie. Jednak wiele osób uskarża się na dokuczliwą obecność komarów. Te nieduże owady naprawdę potrafią zepsuć nawet najpiękniejszy wieczór. To jednak nie znaczy, że musisz rezygnować z wieczorów w ogrodzie. Podpowiemy Ci, jak pozbyć się komarów i znowu cieszyć się spokojem.

Na początek warto sobie uświadomić, że komary to owady, które lubią określone warunki. Intensywne nasłonecznie i susza im zupełnie nie odpowiadają. Za to owady te bardzo lubią wilgoć i cień. To właśnie dlatego komary są najbardziej aktywne wieczorami, gdy temperatura jest nieco niższa albo w dni, kiedy zanosi się na deszcz. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie komary są problemem, najlepiej byłoby zrezygnować z cienistych miejsc w ogrodzie oraz zbiorników wodnych. Zwłaszcza to ostatnie jest istotne, ponieważ samice komarów składają jaja w wodzie. Nie chcesz zrezygnować z oczka wodnego w ogrodzie? W takim razie pomyśl o fontannie lub kaskadzie – ruch wody przeszkadza komarom.

Warto pamiętać także i o tym, że są przecież rośliny, które odstraszają komary. Lubisz spędzać letnie wieczory w ogrodzie? W takim razie posadź w ogrodzie rośliny, które wydzielają intensywny zapach. Dobrym rozwiązaniem powinny być: bazylia, mięta, a także lawenda. Z kolei na rabatach kwiatowych można posadzić bodziszki, które także doskonale chronią przed komarami. Z dobroczynnego działania roślin można skorzystać także na tarasie, gdzie można hodować komarzycę.

Oczywiście można sięgnąć także po gotowe rozwiązania oferowane w sklepach ogrodniczych. Dobre efekty można osiągnąć, stosując świece przeciwkomarowe oraz specjalne pałeczki zapachowe, Oprócz tego można także wypróbować odstraszacze ultradźwiękowe. W miejscach gdzie można skorzystać z gniazdka elektrycznego, sprawdzi się elektrofumigator. To urządzenie, które po wetknięciu do gniazdka emituje szkodliwe dla komarów substancje. Oprócz tego można dodatkowo sięgnąć po preparaty przeciwkomarowe aplikowane na skórę.