Idealny trawnik w kilku krokach

Nie da się zaprzeczyć, że piękny trawnik to bardzo ważny element każdego ogrodu. Nawet, jeśli nasz ogród jest bardzo starannie skomponowany i systematycznie pielęgnowany, nie będzie się dobrze prezentował, jeśli kondycja trawnika będzie pozostawiała coś do życzenia. Zdecydowanie warto zatem zadbać o to, aby trawnik był zawsze odpowiednio zielony i bujny.

Jeszcze przed założeniem trawnika trzeba zadbać o odpowiednie podłożę. Wiadomo, że żyzna gleba sprzyja wzrostowi roślin. Tak jest również w przypadku trawy. Przed posianiem trawy powinniśmy przekopać albo przeorać ziemię, oprócz tego należy usuną

kamienie, fragmenty korzeni itd. Można także sprawdzić odczyn gleby – najlepsze pH to 6 lub coś w tych okolicach. Dopiero po przygotowaniu podłoża można posiać trawę, zarówno ręcznie, jak i z pomocą mechanicznego siewnika

Bardzo ważne dla kondycji trawnika jest regularne nawadnianie. Prawda jest taka, że w naszym klimacie, zwłaszcza podczas dość suchych letnich miesięcy, nie obędzie się bez sztucznego zraszania, jeśli gleba ma utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Obfite podlewanie jest ważne szczególnie w pierwszych tygodniach po posianiu trawy, kiedy rośliny kiełkują dopiero. W późniejszych okresach można co jakiś czas przesuszyć nieco podłoże, aby zwiększyć odporność trawnika.

Oczywiście nie można zapomnieć i o odpowiednim nawożeniu trawnika, jeśli ma się on zawsze doskonale prezentować. Nawożenie nie tylko poprawia kondycję samej trawy, ale także sprawia, że jest ona na tyle silna, że zmniejsza się ryzyko pojawienia się chwastów. Przy nawożeniu trawnika trzeba położyć szczególny nacisk na dostarczenie takich pierwiastków jak azot, potas i fosfor. Pamiętajmy przy tym, że konkretny nawóz należy dobrać pod kątem konkretnego gatunku trawy.

Kolejną bardzo ważną sprawą w przypadku trawnika jest jego prawidłowe systematyczne koszenie. Trawę należy kosić o około 1/3 wysokości, kiedy jest sucha. Zabieg koszenia jest niezbędny, nie tylko pozytywnie wpływa na intensywność rozwoju roślin, ale także wyraźnie poprawia zwięzłość trawnika.