Humus w ogrodzie

Wszyscy wiemy doskonale, że jakość gleby ma ogromne przełożenie na to, jak rosną rośliny w naszym ogrodzie. Prawidłowy wzrost roślin zależy w bardzo dużym stopniu od zawartości humusu w glebie, czyli de facto próchnicy. Humus to nic innego, jak tylko organiczne szczątki roślinne, które gromadzą się w glebie. Pamiętaj, że same nawozy mineralne, to za mało. Mimo wysokiej zawartości soli mineralnych gleba, która jest nawożona tylko takimi nawozami, z czasem staje się mało urodzajna.

Tymczasem humus efektywnie poprawia strukturę gleby w ogrodzie. Co istotne, związki próchnicze mają stosunkowo wysoką pojemność wodną, a tym samym umożliwiają lepsze utrzymanie wilgoci w glebie. Wysoka zawartość próchnicy w glebie umożliwia rozwój cennych mikroorganizmów glebowych, jak np. Azotobacter i Nitrosomonas, tym samym znacznie zmniejszając ryzyko rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. To jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać i o tym, że wysoka zawartość związków próchnicznych w glebie efektywnie stymuluje korzenie roślin, które mogą jeszcze lepiej pobierać cenne substancje odżywcze. To tłumaczy, dlaczego humus tak dobrze wpływa na kondycję naszych roślin w ogrodzie.

Co należy zrobić, aby utrzymać warstwę humusu w glebie na odpowiednio wysokim poziomie? Przede wszystkim trzeba regularnie stosować nawozy organiczne, zwłaszcza kompost. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne preparaty humusowe, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Tego typy użyźniacze gleby zawierają kwasy humusowe oraz cenne dla gleby makro- i mikroelementy. Kiedy warto zainwestować w takie preparaty? Ich zastosowanie jest zalecane, gdy chodzi o intensywną oprawę roślin. Także gleby ubogie w próchnicę warto użyźnić tego rodzaju preparatami.

Nie zapominajmy o tym, że humus dopiero wtedy wykazuje dobroczynne działanie w naszym ogrodzie, kiedy to dojdzie do rozkładu substancji próchnicznych. Dlatego też należy dostarczyć odpowiednich mikroorganizmów glebowych. Warto zatem pomyśleć także o regularnym stosowaniu preparatów zawierających cenną mikroflorę glebową.