Dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku. Dlaczego warto?

Dżdżownice kalifornijskie to coraz bardziej popularne rozwiązanie w ogrodnictwie. Dlaczego? Rzecz w tym, że zwierzęta te produkują biohumus, czyli nawóz naturalny o wysokiej wartości odżywczej. Hodowlę dżdżownic można bez problemu prowadzić w przydomowym kompostowniku. Co ważne, dzięki dżdżownicom czas kompostowania jest znacznie krótszy. A jednocześnie nawóz, który uzyskujemy z kompostownika, jest bardziej wartościowy dla naszych roślin ogrodowych.

Jak to się dzieje, że dżdżownice kalifornijskie przyczyniają się do wyprodukowania nawozu lepszej jakości? Łatwo to wytłumaczyć. Dżdżownice żywią się resztkami, które znajdują się w kompostowniku. Później resztki te wydalają pod postacią koprolitów, które są de facto cennym nawozem, zwanym także wemikompostem lub biohumusem. Obecność dżdżownic w kompostoniku przekłada się nie tylko na poprawę jakości nawozu, ale także na przyspieszenie efektów procesu kompostowania. Wemikompst, który powstaje, gdy w kompostowniku żyją dżdżownice kalifornijskie, bardzo dobrze wpływa na glebę. Nawóz poprawia jakość plonów, zwiększa wyraźnie aktywność biologiczną gleby.

Bez termokompostownika uzyskanie kompostu ze zwykłej pryzmy to proces, który trwa nawet dwa lata. A tymczasem, jeśli tylko w kompostowniku będą żyć dżdżownice kalifornijskie, proces ten skraca się do zaledwie roku. To naprawdę istotny argument za zainwestowaniem w dżdżownice.

W tym miejscu warto jeszcze zastanowić się nad tym, dlaczego właśnie dżdżownice kalifornijskie są tak godne polecenia. Trzeba przyznać, że są one o wiele mniej wybrednie niż inne gatunki dżdżownic. Gatunek kalifornijski cechuje się tym, że zjada dużo resztek w krótkim czasie, szybko także rozmnaża się. W przeciwieństwie do innych dżdżownic te kalifornijskie nie będą uciekać z pryzmy, ponieważ wszystko, czego potrzebują do życia znajdą w kompostowniku. Aby hodowla dżdżownic kalifornijskich przebiegała bez zarzutu należy pamiętać o tym, że lubią one temperaturę ok. 20 stopni C. Zimą należy pojemnik z kompostem i zwierzętami przenieść do jakiegoś pomieszczenia.