Drewniana architektura ogrodowa. Najbardziej popularne rozwiązanie

Każdy, kto chce upiększyć swój ogród i jednocześnie sprawić, że będzie on bardziej funkcjonalny, powinien zainteresować się tzw. małą architekturą. Architektura ogrodowa, czyli altany, pawilony, pergole, ławeczki, komplety wypoczynkowe itd. to przedmioty, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Mimo że nic nie można zarzucić rattanowi i metalom, to jednak drewniana architektura ogrodowa od lat cieszy się największym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic zaskakującego.

Drewno to materiał naturalny, który doskonale wpisuje się w każdy styl. Nie ma znaczenia, czy przy aranżacji ogrodu postawiliśmy na styl angielski, francuski, japoński czy może naturalistyczny, drewniane dodatki będą wyglądać świetnie. Obecnie możemy zadecydować się na architekturę grodową zarówno z drewna rodzimego, jak i z bardziej kosztownych, ale także bardzo wytrzymałych gatunków egzotycznych.

Jeśli już chodzi o architekturę ogrodową z rodzimych gatunków drewna, to najbardziej na domki letniskowe, pawilony, pergole, ławki, podesty i różne elementy ozdobne nadają się takie wytrzymałe gatunki, jak: dąb oraz modrzew. Przy czym ten drugi rodzaj drewna nie jest tak często dostępny w sprzedaży. Do wytrzymałych gatunków drewna zaliczają się także jesion i robinia akacjowa, z których także można wykonać mostki ogrodowe lub altany. Osoby, które szukają rozwiązań bardziej korzystnych cenowo, decydują się na mniej wytrzymałe drewno sosnowe. Sosna wcale nie musi być złym wyborem, jednak pamiętajmy, że drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup gotowych desek sosnowych, które zostały już zaimpregnowane.

Dość drogie jest drewno egzotyczne, jednak jest to inwestycja na całe lata. Gatunki egzotyczne zachowują swoje właściwości użytkowe przez wiele lat, świetnie wyglądają i nie wymagają tak zawansowanej pielęgnacji. Ze względu na wysoką zawartość żywic i olejów, nie muszą być konserwowane tak, jak gatunki rodzime. Wystarczy regularnie smarować je olejem lnianym, aby drewno nie zmieniło swojego koloru. Do bardzo popularnych egzotycznych gatunków zalicza się bangkirai.