Do czego stosuje się sodę oczyszczoną w ogrodzie?

O tym, że soda oczyszczona ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowych, wiele chyba każdy z nas. Często doje się juz do wypieków. Oprócz tego soda oczyszczona wykorzystywana jest także do czyszczenia różnych powierzchni. Okazuje się jednak, że to bynajmniej nie wszystko. Sodę oczyszczoną można z powodzeniem wykorzystać także w ogrodzie. Jak? Więcej dowiecie się w naszym artykule.

Soda oczyszczona może okazać się bardzo pomocna w przypadku szkodników zagrażajacych naszym roślinom ogrodowym. Roztwór z sody będzie pomocny  w walce z mszycami, roztoczami oraz mączlikami. Przygotowanie oprysku z osy jest bardzo proste. Przykładowo można zastosować: 1/4 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki oleju jadalnego i 1 litr wody. Przed zastosowaniem roztwór należy zamieszać i wstrząsnąć. Sam oprysk można w takim przypadku wykonać za pomocą zwykłego opryskiwacza – ręcznego albo plecakowego. Takim roztworem można ponadto przecierać liście roślin doniczkowych. Aby zabieg przyniósł efekt, należy go powtarza co 3 dni kilkakrotnie.

Odpowiednio przygotowany roztwór z sody oczyszczonej pomoże w przypadku chorób grzybowych roślin. Chodzi tutaj np. o mączniaka i plamistość liści. W tym przypadku przygotowujemy roztwór z: 1 litra ciepłej wody, 6 ml szarego mydła oraz 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli chodzi o zwalczanie chorób grzybowych, pierwszy efekt jest już widoczny na drugi dzień, kiedy jasny wcześniej nalot mączniaka wyraźnie ciemnieje. Także i w leczeniu chorób grzybowych oprysk należy wykonywać kilkakrotnie, aby uzyskać pożądany efekt.

Jakby tego było mało, soda oczyszczona może okazać się pomocna także w walce z chwastami. Sodę wsypujemy  w miejsca takie jak szczeliny między płytkami albo kamieniami (oczywiście po ich wyplewieniu). Obecności sody znacznie ogranicza dalszy rozwój chwastów w takich miejscach.

Ważne: soda oczyszczona jest bezpiecznym środkiem, które warto stosować w ogrodnictwie, Należy jednak pamiętać, że chodzi tym razem o preparat naturalnych, jego działanie nie jest tak szybkie jak działanie środków chemicznych. Dlatego też zazwyczaj aplikację należy powtórzy kilka razy, aby uzyskać odpowiedni efekt.