Dno oczka wodnego. Popularne materiały

Oczko wodne to element dekoracyjny, który coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. To nic zaskakującego! Z powodzeniem można zdecydować się zarówno na małe oczko wodne, odpowiednie do ogródka przydomowego, jak i większe, bardziej dekoracyjne. Z czego można wykonać dno oczka wodnego w ogrodzie? Jakie materiały będą dobrym rozwiązaniem w tym względzie?

Jeśli już chodzi o kształtowane dna oczek wodnych, najczęściej wybieranym rozwiązaniem są specjalne folie. Nie dość, że mają one przystępną cenę, to jeszcze można z ich pomocą w zasadzie dowolnie ukształtować dno zbiornika wodnego. Minusem folii do oczek wodnych jest ich stosunkowo nieduża trwałość. Pewną trudność stanowi także właściwe łączenie płatów folii z rolki, kiedy chodzi akurat o nieco większe zbiorniki. Chodzi o to, aby folia także w miejscach łączenia była szczelna.

Innym rozwiązaniem, które także cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku, są sztywne formy do oczek wodnych, wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Bez problemu można znaleźć formy w różnych rozmiarach. Ich atutem jest wysoka trwałość – taka forma może być z powodzeniem użytkowana nawet przez kilkanaście lat. Formy można łatwo zamontować. Możliwe jest także umieszczenie oczka wodnego ponad poziomem gruntu, a nawet na przydomowym tarasie. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju formy są stosunkowo płytkie. Ich wysokość raczej nie przekracza 60 cm. A to oznacza w praktyce, że hodowane ryby na zimę trzeba przenieść w inne miejsce.

Można także zdecydować się na laminaty na dno oczka wodnego. To metoda odpowiednia do wykładania dna w przypadku w przypadku większych zbiorników wodnych, w których można także pływać. Na dno zbiornika należy najpierw wylać warstwę betonu, kolejnym krokiem jest położenie laminatu. Laminowane dno cechuje się bardzo wysoką trwałością, uszkodzenie można łatwo uszkodzić, a poza tym kształtowane dna także jest stosunkowo proste. W taki sposób można wykonać basen lub brodzik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że laminowaniem musi zająć się profesjonalna firma. Laminowanie dna basenu wiąże się też z dość wysokimi kosztami.