Biały ogród. Popularny trend w ogrodnictwie

Każdy z nas słyszał na pewno o obrodzie w stylu orientalnym, wiejskim, angielskim itd. Popularnym rozwiązaniem jest także komponowanie ogrodów w taki sposób, aby wyraźnie dominował jeden kolor. Ciekawym trendem, który stale zyskuje na popularności, jest biały ogród. Chodzi o ogród, w którym zdecydowanie przeważają rośliny kwitnące na biało. W takich ogrodach można także posadzić krzewy z białymi owocami lub gatunki o liściach zielono-białych.

Biały ogród to rozwiązanie, które wyróżnia się swoją elegancją. Biel pasuje zarówno do nowoczesnych kompozycji, jak i do bardziej tradycyjnie urządzonych ogrodów. Wiele osób nie chce zdecydować się na biały ogród, bojąc się monotonii takiego rozwiązania. To błąd! Biel z zielenią, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie skupiska roślinne, prezentuje się znakomicie.

Bardzo ważny jest oczywiście dobór roślinności do białego ogrodu. W tym względzie warto zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy nie tylko podpowiedzą, jakie gatunki będą spełniały kryteria wizualne, ale także pomogą w dobraniu roślin o odpowiednich wymaganiach glebowych, klimatycznych itd. Jakie rośliny są szczególnie polecane, jeśli chodzi akurat o kompozycje z przewagą bieli? Do zalecanych roślin jednorocznych oraz dwuletnich zaliczają się następujące gatunki: goździk, gipsówka, ubiorek, datura. Jeśli natomiast chodzi o rośliny cebulowe oraz byliny, można w białym ogrodzie posadzić chociażby: hiacynty, konwalie, przebiśniegi, dzwonki karpackie, gęsiówkę karpacką itd. A jakie krzewy i drzewa będą odpowiednie do białych kompozycji? Ciekawym rozwiązaniem mogą być takie gatunki, jak np.: tawuła, jaśminowiec, dereń biały, magnolia gwiaździsta.

Oczywiście, aby całość

robiła spójne, przemyślane wrażenie, trzeba by pomyśleć także o eleganckich, białych dodatkach. Chodzi tutaj o swobodnie rozmieszczone wapienie, białe meble, altany, pergole grodowe, eleganckie lampy z białymi kinkietami itd. Ciekawym rozwiązaniem będą także eleganckie, ścieżki ogrodowe wysypane białym żwirkiem, które dodadzą elegancji całej kompozycji.